Národní týden manželství

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

V týdnu od 11. do 17. února 2013 proběhl již po sedmé v naší zemi a po třetí v Českých Budějovicích Národní týden manželství. 

Každý rok v týdnu Valentýna (14. 2.) je Národní týden manželství příležitostí pro všechny páry zaměřit se na svůj vztah. NTM vytváří prostor, kde si můžeme připomenout, že spokojené manželství není samozřejmost, ale vztah, který bychom měli rozvíjet.

NTM je příležitost pro ty, jejichž cílem je pracovat na rozvoji a kvalitě manželství v ČR.

Cílem NTM je posílit vztahy v manželství a zvýraznit potřebu zabývat se otázkou vztahových dovedností jako předpokladů dobrého manželství, motivovat laickou a odbornou veřejnost, média i veřejně známé osobnosti, aby alespoň jednou za rok podpořili důležitost manželství, propagovat programy i iniciativy zaměřené na rozvoj manželských vztahů v České republice.

Národní týden manželství, který se letos už po sedmé koná i v České republice, byl založen  ve Velké Británii a postupně se rozšířil do dalších devatenácti zemí v Evropě i ve světě.

Letošní ročník nesl motto: „Manželství je umění“ a konal se pod záštitou ministryně Ludmily Müllerové. Na tiskové konferenci v prostorách MPSV vystoupili kromě paní ministryně také poslankyně Helena Langšádlová, herečka a moderátorka Ester Janečková, vedoucí pražského Centra pro rodinu Jiří Musil, psycholog Pavel Raus a další.

V Rodinném centru Emanuel, o.s. jsme se nechali inspirovat mottem a rozhodli jsme se obrátit pozornost k „umělcům v manželství“ – manželským párům v domovech pro seniory.

Jsou inspirací pro ty, kteří touží po trvalém vztahu. Jsou důkazem, že manželství a rodina na celý život je možná a přes všechna úskalí zůstává pro člověka nenahraditelná a určující.

Setkali jsme se s 25 páry (v Domově pro seniory U Hvízdala, Staroměstská a Senior dům na Husově tř.), jimž jsme předali ručně vyrobená přání
a s některými jsme strávili delší čas, abychom se dozvěděli víc o jejich manželských zkušenostech.

Zajímavé bylo, jak se jako mladí seznámili a začali spolu chodit. Nebylo v tom víc rozumu než dnes, prostě si padli do oka. Byli si sympatičtí. V čem ale rozdíl je, je motivace zůstat spolu. Dnes se jako jeden z důvodů rozvodu uvádí rozdílnost povah. Avšak právě tolerance a otevřená komunikace byla receptem na trvalý vztah, jak ho uvedly manželské páry žijící spolu víc jak 50 let. Mezi další patří odpuštění, humor a láska, která všechno překoná. Krize, které přišly, překonali hlavně kvůli dětem, protože chtěli udržet rodinu. Ovocem trpělivosti a vytrvalosti jsou dobré a láskyplné vztahy s dětmi

i vnoučaty, které nyní mají, a pocit sounáležitosti. To nelze ničím nahradit.

Jeden z manželů řekl: „Manželství je umění. Je to věda. Člověk se musí učit. Učit se překonávat překážky. Manželství je jako počasí – jednou slunečno, jindy zamračeno, ale prostě patříme k sobě, jdeme dál…“

Fotografie na: www.rcemanuel.rajce.idnes.cz